Rekuperacja w Olsztynie – ile to kosztuje?

Rekuperacja w Olsztynie – ile to kosztuje?

Rekuperacja Olsztyn to energooszczędna wentylacja pomieszczenia: świeże powietrze dostarczane jest z zewnątrz, jednocześnie usuwając zanieczyszczone i zużyte powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest wolne od owadów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Jednocześnie w miesiącach, w których załączana jest domowa instalacja grzewcza (w Polsce przeważnie przypada to od września do maja czyli 9 miesięcy w roku) zasysane z pomieszczenia powietrze ogrzewa zasysane chłodne powietrze z zewnątrz. Dlatego ciepło można odzyskać i zaoszczędzić dzięki wentylacji.

Montaż rekuperacji

Montaż wymienników ciepła obejmuje również rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych w ukrytych miejscach domu. Sposób i przebieg montażu zależą od jego rodzaju: od tradycyjnych rur stalowych o dużych średnicach po nowoczesne rury polietylenowe, które można rozprowadzić np. na wylewce podłogowej lub suficie. Najbardziej zwarta kratka kanałowa znajduje się zwykle na strychu, skąd schodzi na niższe piętra domu. W domach z wyższymi kondygnacjami rury nadal muszą być podłączone do pomieszczeń na parterze. W domu z funkcją rekuperacji wentylowane jest każde pomieszczenie: od przedpokoju, przedpokoju, pokoju, pralni, łazienki po kuchnię. W większości przypadków garaż i kotłownia nie są wentylowane. Niektóre pomieszczenia to tzw. systemy wentylacyjne, czyli nie ma urządzeń nawiewnych lub wywiewnych, a dzięki podcięciu w drzwiach powietrze może przez nie swobodnie przepływać. Wszystkie ruchy powietrza są bardzo delikatne i nie powinny być ani wyczuwalne, ani wykrywalne, ani słyszalne.

Elementy rekuperacji

Głównym elementem wymiany ciepła jest wymiennik ciepła (wymiennik ciepła z funkcją odzysku ciepła), w którym odzyskuje się energię z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Wybór wymiennika ciepła o odpowiedniej mocy to klucz do efektywnej wentylacji energooszczędnej. Jeśli wymiennik ciepła jest zbyt słaby, aby pompować odpowiednią ilość powietrza (zaprojektowanego i niezbędnego dla komfortu), pomieszczenie pozostanie słabo wentylowane: stanie się duszne i zwietrzałe. Wymiennik można zamontować na poddaszu użytkowym, garażu, kotłowni lub innych pomieszczeniach gospodarczych. Ważne jest, aby nie sąsiadował z „cichym” pomieszczeniem (takim jak sypialnia lub pokój dziecięcy): wentylator wymiennika ciepła będzie wydawał dźwięk. Jednak w najlepszym wymienniku ciepła jest bardzo subtelny. Podobnie dźwięk powietrza przepływającego w kanale powietrznym.

Rekuperacja w Olsztynie – koszty 

Wielkość domu, ilość i rodzaj pomieszczeń w dużej mierze decydują o mocy, jaką powinien zużywać wymiennik ciepła oraz o czasie i sposobie prowadzenia instalacji wentylacyjnej (kanał wentylacyjny). Dlatego wybierając konkretną firmę instalacyjną warto zwrócić uwagę na doświadczenie i wiedzę w zakresie instalacji wymienników ciepła. Na stronie internetowej https://elektro-sanit.pl/ można uzyskać wszelkie niezbędne informacje na temat rekuperacji Olsztyn. Rekuperacja z pewnością się opłaca.

Previous post Meble do poczekalni – jakie najlepiej wybrać?
Next post Instalacje gazowe – jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?